MacOS Mojave Üzerinde Ücretsiz NTFS Desteği
Nasıl Yapılır? // 27 Haziran 2018

MacOS Mojave Üzerinde Ücretsiz NTFS Desteği

Herkese merhabalar,

Bu yazımda MacOS Mojave üzerinde ücretsiz olarak nasıl NTFS desteği yapabileceğinizi anlatacağım.

Yazıma başlamadan önce şunu söylemek istiyorum. Ben anlatacağım yöntemi birkaç haftadır kullanıyorum ve herhangi bir problem yaşamadım. Eğer siz herhangi bir veri kaybı ya da problem yaşarsanız sorumlusu ben değilim. Bunu dikkate alarak uygulayın.

MacOS Mojave Üzerinde Ücretsiz NTFS Desteği Nasıl Yapılır?

1. cmd + space basıp açılan yere terminal yazın ve enter’a basıp terminali açın.
2. Terminal’e “sudo nano /etc/fstab” bu komutu tırnaklar olmadan yapıştırıp enter’a basın. Ardından sizden Mac’inizin şifresini isteyecektir. Şifrenizi girip enter’a basın. (Şifreyi yazarken yazdığınız gözükmez. Yazmıyor sanmayın.)
3. Yukarıdaki komuttan sonra açılan sayfada “label=name none ntfs rw auto nobrowse” komutunu yapıştırın. (Dikkat edin name yazan yere diski taktığınızda hangi isim yazıyorsa onu ekleyeceksiniz. Burası önemli.)
3.1 Ardından kaydetmek için klavyenizden kntrl + O tuşuna basın ve çıkan uyarıyı enterlayın. Daha sonra kntrl + x ile çıkın.

Son olarak diskinizi çıkarıp tekrar takın.

NOT: Bu işlemi yaptıktan sonra taktığınız disk Finder’da yan kısımda gözükmeyecektir. Diski bulmak için Finder’ı açın. Ardından Shift + CMD + G ‘ye aynı anda basın ve “Klasöre git” penceresi açılacak. Oraya “/Volumes” yazın. Tırnaklar olmadan. Diskiniz orada gözükecektir. İstediğiniz gibi dosya ekleyip, silebilirsiniz.

Umarım bu yazı yardımcı olmuştur.
Kendinize iyi bakın. 🙂

Etiketler: , , ,